Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

AstraZeneca COVID -19 aşısının üretimine başlayacak

İngiliz yayın kurumu BBC’ye değerlendirmede bulunan AstraZeneca Üst Başkanı Pascal Soriot, potansiyel aşının denemelerinin devam etmesine karşın üretime başlanacağını belirtti.

Soriot aşı üretiminde mümkün olduğunca süratli olunması gerektiğinin altını çizerek, “Şu anda aşının üretimine başlıyoruz. Sonuçlar geldiğinde aşıların hazır olması gerekiyor.” Tabirlerinin kullandı.

Soriot ilaç şirketinin yeni tip koronavirüse karşı 2 milyar doz aşıyı üretebileceğini söyledi.

Aşının denemelerinin başarısız olması muhtemelliğine da değinen Soriot, “Bu (üretim) kararımız, tabi ki aşının başarısız olması durumunda finansal riskler barındırıyor. Başarısız olunursa, ürettiğimiz bütün aşılar boşa gidecek.” formunda konuştu. Soriot başkaca şirketin COVID-19 aşısının üretiminde rastgele bir kar emeli gütmeyeceğini söyledi.

Oxford Üniversitesi, nisan ayının ahir yeni tip koronavirüse (COVID-19) karşı geliştirmeye çalıştığı aşının başarılı olması halinde üretim ve dağıtımı için ilaç devi AstraZeneca ile mutabakata varıldığını duyurmuştu. AstraZenec yerkürenin en büyük aşı üreticilerinden olan Hindistan Serum Enstitüsü (SII) ile de aşı geliştirme faaliyetleri konusunda yakın devirde bir muahede imzalamıştı.

Şirket ayırca yakın hengamda Microsoft idaresinden ayrılan Bill Gates ve eşi Melinda Gates tarafından desteklenen iki aşı kuruluşu ile (Epidemik İnovasyon Hazırlığı Koalisyonu ve Gavi Aşı Birliği) 750 milyon dolarlık mutabakata imza atmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287