Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Arama Motoru Nedir?

Arkadaşlar SEO’yu öğrenebilmek için öncelikle bazı kavramları da bilmek gerekir. Çünkü bu kavramlar SEO yapmak için gereklidir. Başarılı bir SEO çalışması için bu kavramları bilmek gerekir. Arkadaşlar bu makalemizde SEO için gerekli olan ‘ARAMA MOTORU’ kavramı üzerinde duracağız.

Arama Motoru nedir? Arama Motoru ne işe yarar? sorularının cevaplarını vermeye çalışacağım.

Öncelikle Arama Motoru nedir? bunu açıklamak istiyorum. Arkadaşlar bildiğiniz gibi internet ağı dev bir ağ. Bu ağ içerisinde sayıları milyonlarla ifade edilen site, forum, sosyal platform, blog vb. bulunmakta. İnsanlar her gün yüzbinlerce bilgi paylaşımı yapmakta, haberleşmekte, videolar resimler paylaşmakta. Şöyle bir düşünelim mesela biz bir konu hakkında internette araştırma yapmak istiyoruz. Konumuz belli; ancak hangi siteye gireceğimizi ya da site isimlerini bile bilmiyoruz ne yapacağız?

İşte arkadaşlar bu sorun taa internetin gelişmeye yeni yeni başladığı 1990’ların başında çok can sıkıcı noktalara varmıştı. Sorunun çözümü için Amerikan temelli bazı şirketler bir arama motoru tasarladılar. Search Engine denilen bu motorlar, internet sitelerini tarıyor ve kullanıcıya istediği sonucu veriyordu. İlk arama motoru, 1990 ların başında Alan Emtage adındaki bir öğrenci tarafından Archie adıyla kurulmuştur. Sonraları giderek popülerleşen arama motorları giderek gelişmeye ve index robotlarına dönüşmeye başlamıştır.

Bilinen ilk popüler Aram Motoru olan Yahoo‘yu 1998’de Google takip etmiştir. Şu an dünyanın en ünlü arama motoru olan Google hale gelişen bir teknolojiye sahiptir. Peki arama motorları nasıl çalışır? Arkadaşlar şöyle açıklamak gerekirse; arama motorları robot, index ve kullanıcı ara birimlerinden oluşur. Buradaki temel nokta robot ve indexlerdir. Arama robotları veya search bot olarakta bilinir. Siteleri, link ve bağlantıları teker teker gezer ve gezdiği sayfaları indexler. İndexlenen sayfaları kullanıcının aradığı kelimeler çevresinde kullanıcıya sunar. Yani arama motorları internet siterin de ki bilgileri depolar ve kolayca aranılmasını sağlar.

Peki arama motorları bu işi yaparken neleri dikkate alır? Bu soruyu şöyle cevaplandırmak istiyorum. Arama motorları en yeni ve özgün olanı ister. Yani önceki makalelerimde özgün olmayı açıklamıştım. Arama motorları sitelerde arama yaparken;

1) Sitedeki verilerin özgünlüğünü araştırır. Karşılıklı site verileri karşılaştırarak kopya verileri sonuçlardan çıkarır.

2) Sitedeki sürekliliğe ve özene bakar. Yani site yapısına ve girilen verilerin tarihlerini araştırır.

3) Site haritasını dikkate alır. Çünkü indexlemek için arama botunun gezdiği sayfalarda yolunu rahat bulması gerekir.

Sonuçta arkadaşlar Arama Motorları, istenilen bilgilere erişim hızını ve sitelere ziyaret sayısını arttıran ve en çok ziyaret edilen sitelerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287