Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Amerikan Çizgi Filmlerinde Geleceğe Dair İşaretler

Ülkece teorisyen olarak çıkmamızın baş aktörlerinden olan Amerika’da gerçekleşen bazı şeyler yok artık dedirtecek seviyeye geldi. Bunların başında ise bu durumun ipini göğüsleyen bazı olaylar mevcut. Şöyle ki Amerika’da yaklaşık 15 20 yıl önce yayınlanan çizgi filmlerdeki sahneler şuanda günümüzde gerçekleşmekte. Bir kaç örnek vermek gerekirse,

Simpsonlar dizisinde Ebola virüsü,  bölümün yayınlandığı yıl 1997 olması ve o dönemde sadece afrika’nın tek bir ülkesinde bir hastalık olması, dünya sağlık örgütü tarafından tanınmamış bir hastalık olan ebola için çekilen bölümde bir kitapta ebola virüs yazıp yine aynı dizide, karakter üzerinde bir pankartla dolaşmaktadır. Ebola is Near yazmaktadır. Yani ebola burada denmektedir.

Johny Bravo dizisinde İkiz kuleler saldırısı, ikiz kulelere yapılan saldırıdan 1 2 ay önce yayınlanan bölümde, bir sahnede duvarda bir tablo bulunmaktadır. İkiz kulelerin tepe kısmı alevler içinde olup ve üzerinde coming soon yazmaktadır. Bu sözün anlamı ise yakında demektir. Bu diziden 2 ay sonra ikiz kulelere saldırı gerçekleşti.

Yine Simpsonlar dizisinde, elektronik oylama hatası gösterilmişti. Bir böümde homer, elektronik şekilde oy vermek istiyor ama oy verdiği kişiye değil başka birine oy gidiyordu. Bu bölümden sonra amerika’da yapılan Elektronik seçimlerde yayınlanan videoda obama’ya oy vermek isteyen bir kişinin oyu başka birisine gidiyordu. Bu yönden de geleceğe dair izler bırakan bir bölüm olmuştu.

Simpsonlar hep haber verir, diyoruz kimse inanmıyor 🙂 Amerika şuanda seçimlere hazırlanıyor ve son günlerde seçimin en çok konuşulan ismi  Donald Trump oldu. Geçtiğimiz günlerde Donald Trump bir merkezi yerde yürüyen merdivenlerden iniyor. Seçmenlerinden biri elindeki afiş pankartını yere düşürüyor. Trump oraya baktıktan sonra kafasını diğer yöne çevirip hiç bilinmeyen birine selam veriyor. Bu görüntünün birebir aynısı 15 yıl önce Simpsonlar çizgi filminde gerçekleştirilmişti.

Bunun gibi nice ayrıntı ve durum bulunmakta, bundan sonra bu tür amerikan yapımı çizgi filmleri izlerken iyice dikkat etmek incelemek analiz etmek gerekir. Peki sizce bu konu hakkında sizin yorumlarınız nelerdir ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287