Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Almanya’da fabrika siparişleri nisanda yüzde 25,8 azaldı

Almanya Birleşik İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı süreksiz donelere nazaran, devlette, yurt içinde üretilen eserler için siparişler, nisanda bir evvelki aya kıyasla yüzde 25,8 azaldı. Laf konusu azalış, 1991’den bu yana en dik düşüş olarak kayıtlara geçti.

Destatis, nisan ayı fabrika siparişleri verisinde done setinin başladığı 1991’den bu yana kaydedilen en büyük düşüşün yaşandığını belirtti.

Siparişler, Nisan 2019’a nazaran ise yüzde 36,6 azalış kaydetti.

Fabrika siparişlerine ait piyasa beklentisi, aylık bazda yüzde 19,7 azalması cephesindeydi.

Almanya’da nisanda yurt içi yekun siparişler, aylık bazda yüzde 22,3 ve yabancı siparişler yüzde 28,1 düştü.

Laf konusu devirde Avro Kesimi’nden yeni siparişler mart ayına nazaran yüzde 30,6 ve sair devletlerden Almanya’ya gelen siparişler yüzde 26,7 azaldı.

Memlekette nisanda ara malı üreticilerinin siparişleri aylık bazda yüzde 22,7, tüketim malı üreticilerinin siparişleri yüzde 11,7 ve varlık malı siparişleri de yüzde 30,6 düşüş gösterdi.

Martta evvelki aya nazaran yüzde 15,6 azalış kaydeden fabrika siparişleri, yüzde 15 azalış olarak revize edildi.

Almanya Iktisat ve Kuvvet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, mart-nisanda, ocak-şubata nazaran imalat endüstrisindeki siparişlerin yüzde 26,3 azaldığı belirtilerek, Avro Bölgesi’nden gelen siparişlerin yüzde 32,2 düştüğü kaydedildi.

Bakanlığın açıklamasında, beklendiği üzere, fabrika siparişlerinde düşüşün Kovid-19 salgını nedeniyle ekonomik faaliyetlerin kısıtlandığı nisan ayında devam ettiği belirtilerek, “Kısıtlamalarda aşamalı gevşeme göz önüne alındığında, endüstride resesyondan çıkış başlamış olmalı.” tabirine yan verildi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287