Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Akşener’den ‘tarıma’ yönelik davet

ÂLÂ Parti Umumi Yöneticisi Meral Akşener, “Ege ve Akdeniz kesimlerimizi ziraî üretim açısından acilen afet ortamı ilan edin. Çiftçimizin TARSİM sigortası kapsamına girmeyen, ölçüsüz sıcak ve fırtınadan kaynaklanan zararlarını derhal poliçelere dahil edin, ortaya çıkan zararı tespit edip devletimiz tarafından karşılanmasını sağlayın.” davetinde bulundu.

Akşener, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin salgın hastalık ve sonuçlarıyla savaş ederken, tıpkı vakitte son devirde yaşanan iklim değişikliğinin sonuçlarıyla da karşı zıdda kaldığını belirtti.

Bu kapsamda, 15-25 Mayıs arasında Ege ve Akdeniz ortamlarında kavurucu çöl sıcaklıkları, ani hava değişimleri ve fırtına yaşandığını anımsatan Akşener, hava durumundaki bu ani değişikliklerin, başta narenciye ve zeytin olmak üzere birçok tarım eserini olumsuz etkilediğine dikkati çekti.

Akşener, Adana, Osmaniye, Mersin, Antalya, Muğla ve Aydın’daki tarım sahalarının, sıcakların ve akabinde gelen fırtınanın tesiriyle ağır hasar gördüğünü aktararak, Akdeniz Yeri’ndeki eser kaybının yüzde 95, Ege Bölgesi’ndekinin ise yüzde 80’leri bulduğunu tabir etti.

Buğdayda yaşanan kayıpların yüzde 50’ler seviyesinde olduğunu belirten Akşener, yerküreyi saran salgının, tarımın Türkiye için ne kadar hayati kıymete sahip olduğunu gösterdiğinin altını çizdi.

Akşener, “Dünya devletleri yaşadıklarından değerli dersler çıkarırken, Türkiye’yi yönetenlerin de yıllardır uyguladıkları yanlış ve Türk çiftçisini çetine düşüren, Türk tarımını zayıflatan siyasetlerinden vazgeçip, tarımda devletimizin muhtaçlık duyduğu yapısal ıslahatlara dönük adımlar atması artık bir mecburilik haline geldi.” sözünü kullandı.

“Bu afete ilgisiz kalınması kabul edilemez”

Akdeniz ve Ege’de yaşananın, üretici açısından son yılların en büyük afeti olduğunu savunan Akşener, şunları kaydetti:

“Yüksek girdi maliyetleri nedeniyle aslında büyük zorluklar yaşayan çiftçimiz, bu afetle birlikte daha da derinleşmiş meselelerle karşı zıdda kalmış durumda. Bu acil durum önünde şimdi attığı somut bir adımı göremediğimiz iktidarı, DÜZGÜN Parti olarak hazırladığımız 4 unsurluk acil tedbir paketini devreye sokmaya çağırıyorum. Bir, Ege ve Akdeniz ortamlarımızı ziraî üretim açısından acilen afet ortamı ilan edin. İki, çiftçimizin TARSİM sigortası kapsamına girmeyen, haddinden fazla sıcak ve fırtınadan kaynaklanan zararlarını derhal poliçelere dahil edin, ortaya çıkan zararı tespit edip devletimiz tarafından karşılanmasını sağlayın. Üç, mağdur olan üreticilerimizin Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını nemasız bir halde öteleyin, periyot ahir da tutarlı ödeme koşulları sağlayın. Dört, bunlara ek olarak çiftçilerimize, daha evvel tekraren söylediğimiz üzere acilen nakdi destek sağlayın. Salgın hastalık tüm yerküreye besin güvenliği ve besine erişimin ne kadar değerli olduğunu bir defa daha hatırlatmışken Türkiye’yi yönetenlerin çiftçimizin karşılaştığı bu afete ilgisiz kalması kabul edilemez.”

Akşener, büyük bir memleket olan Türkiye’nin, çiftçisini içinde bulunduğu güçlükle durumdan kurtarmak için gerekli imkanlara sahip olduğunun altını çizerek, “Afetten etkilenen üreticilerimiz ve aileleri içinde bulundukları bu çetin devirlerde devletlerini yanlarında görmek istiyor. Sayın Erdoğan ve iktidarını bu haklı beklentiye sessiz kalmayıp, devlet ciddiyetiyle gereken adımları atmaya çağırıyorum.” tabirini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287