Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Akar: Yeni celplerle gelecek yaklaşık 100 bin gencimize test yaptık

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ege ve Şark Akdeniz’deki meseleleri milletlerarası hukuka makul formda çözmek istediklerini, bunun için gerekenleri bugüne kadar yaptıklarını ve bundan sonra da yapmaya devam edeceklerini belirterek “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumak ve kollamakta da son kademe azimli, kararlıyız ve buna da muktediriz.” dedi.

Genelkurmay Yöneticisi Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ile hudut ortamında dün yaptığı içtimada Akar, ortamdaki son duruma ait haberler aldı.

Kesimdeki birlik kumandanlarını tek tek dinleyerek hudut güvenliğinden teröristle savaş operasyonlarına kadar birçok mevzuda talimatlar veren Akar, içtimadaki kelamlarına şehitlere rahmet, gazilere şifa dileyerek başladı.

Akar, FETÖ dahil tüm terör örgütleriyle savaşın kararlılıkla devam ettiğini vurguladı. Bu savaşta rastgele bir tavizin, savaş kararlılığında azalmanın kelam konusu olmadığını, olmayacağını lisana getiren Bakan Akar, şunları söyledi:

“Milletimizin ‘peygamber ocağı’ dediği Türk Silahlı Kuvvetlerinin pak, berrak olması lazım. Bu hususta herkese vazife düşüyor. FETÖ ile birinci günden itibaren yapılan savaş var. Artan şiddet ve tempoda bu vazife devam ediyor. Bu kriterler gelişiyor, geliştiriliyor. Ona nazaran önlemler alınıyor. Bu hususta kumandanların çalışanları hakkındaki kanaatleri de çok değerli. Isimli makamlarla, istihbarat makamları ile yakın bağlantı içinde bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

“Muhataplarımızı Ankara’ya bekliyoruz”

TSK’nın tüm faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye’nin Mavi Vatan’daki ve semalarındaki hak, alaka ve menfaatlerini de korumakla hizmetli olduğunu lisana getiren Akar, şöyle konuştu:

“Türkiye olarak, Silahlı Kuvvetler olarak Ege’deki, Şark Akdeniz’deki, Kıbrıs’taki bütün meselelerimizi milletlerarası hukuka mütenasip halde çözmek istiyoruz. Milletlerarası hukuk ne diyorsa yeterli komşuluk alakaları çerçevesinde, karşılıklı güzel niyete dayalı, hürmetle sevgiyle karşılıklı nezaket çerçevesinde, hiçbir biçimde kimseyi tahrik etmeden, kimse kimsenin hakkına tecavüz etmeden barışçıl yolları kullanmak suretiyle bütün sıkıntıları çözelim. Bizim gayemiz, samimi çabamız, niyetimiz, maksadımız bu. Bu çerçevede sayın mevkidaşımla yaptığımız görüşmelerde vardığımız mutabakata bağlı olarak arkadaşlarımız heyet halinde iki sefer Atina’ya gittiler, orada içtima yapıldı. Bir defa Türkiye’ye geldiler, burada görüştük. Tıpkı halde yeniden muhataplarımızı Ankara’ya bekliyoruz.”

“Bu hiçbir formda kimseye tehdit değil”

Türkiye olarak bu diyaloğun sürmesinden yana olduklarını vurgulayan Akar, şunları kaydetti:

“Bunun için bize düşen neyse bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Ama gayrı taraftan 83 milyonluk halkımızın, asil milletimizin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumak ve kollamakta da son radde azimli, kararlıyız ve buna da muktediriz. Bunu da söylemek zorundayım. Bu hiçbir halde kimseye tehdit değil, hiçbir halde provokasyon değil. Biz yalnızca ve yalnızca bir taraftan barışçıl formüllerle, yeterli komşuluk bağları çerçevesinde bu dertlerin çözülebileceğini, yapılan içtimaların ve bunun devamının buna değerli ekler sağlayacağını söylüyoruz, öbür taraftan da Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak hak alaka ve menfaatlerimizi korumak ve kollamakta azimli ve kararlı olduğumuzu ve buna muktedir olduğumuzu söylüyoruz. Bu çerçevede inşallah bu görüşmelerimizi sürdürürüz ve bedelli mevkidaşım, Sayın Savunma Bakanı ile görüşmelerimizi sürdürüp bunlara bir tahlil bulabilirsek ne berhudar bizlere. Bu bizim istek ettiğimiz bir sonuç olur.”

“Türkiye’nin Kıbrıs’taki tavrı belli”

Bakan Akar, Türkiye’nin Kıbrıs’taki tavrının da ayan olduğunu lisana getirerek “Yıllardan beri sürdürdüğümüz politikalarımız var. Kıbrıs’ın bizim ulusal sıkıntımız olduğunu herkesin bilmesi lazım. Orada da rastgele bir formda oldubittinin laf konusu olmadığını herkesin aklının bir tarafında tutması lazım. Orada da barışçıl sistemler neyse, milletlerarası hukuk neyi gerektiriyorsa konuşmalar, görüşmeler yoluyla bunları çözelim. Hedefimiz, çabamız bu. Gerektiğinde bu mevzuda Silahlı Kuvvetlerimiz kendisine verilecek her türlü vazifesi yapabilecek durumdadır.” tabirlerini kullandı.

Yeni celpler başladı

Akar, koronavirüs salgınıyla uğraş kapsamında bu kapsamda terhis ve celplerin ertelendiğini anımsatarak bu tedbirlerle değerli muvaffakiyetler elde edildiğini söyledi. Bu kararın çok isabetli olduğunun altını çizen Akar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İlk başlarda birtakım gençlerimiz ve aileleri bu mevzuda biraz duygusal davrandılar fakat artık onların da bu durumu anladığına inanıyorum. O devirde terhis ve celplerin yapılması durumunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin koronavirüsle uğraşla başı derde, operasyonlar tehlikeye girebilirdi. Tıpkı vakitte memleket çapında bu salgın ile verilen savaşa de zarar gelebilirdi. Orada durmamız, o düşünceyi yaşamamız lazımdı. O düşünceyi yaşadık. Artık yeni celplerle gelecek yaklaşık 100 bin gencimize PCR testi yaptık. Bunun uyumunu Sıhhat Bakanlığı ile yaptık. Bu bahisteki desteklerinden ötürü kendilerine teşekkür ediyoruz. Tüm vilayet ve kazalarda 3-4 gün öncesinden PCR testi yapıldı, ‘sağlam’ denildikten sonra onların sevki başladı. Terhis olacak erleri ise 14 gün öncesinden gözlem altına aldık. Mümkün bir salgına müsaade vermemek, milletimize, devletimizin bu husustaki uğraşına ek sağlamak için bunu yaptık. Bu faaliyetimizin de muvaffakiyetle gerçekleştiğini görmek bizler için sahiden büyük bir övünç, gurur kaynağı. Terhisler itibarıyla baktığımızda yaptığımız bu faaliyet, amansız savaşında devletimize, milletimize, çok saygıdeğer halkımıza yaptığımız değerli bir ek oldu.”

Bakan Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazifesini yapması konusunda rastgele bir handikap oluşmaması için celplerde önlemleri aldıklarına dikkati çekerek “Bu da hakikaten çok isabetli oldu ve çok başarılı bir halde uygulanmaktadır. İnşallah bunu uygulayarak kazasız, belasız yeni sıradana geçmiş olacağız. Terhisler problemsiz tamamlandı, celplerin de kazasız, belasız tamamlanmasını temenni ediyorum. Bu mevzuda yapılması gereken ne varsa her türlü dikkat ve hassasiyeti birinci günden itibaren gösterdik, göstermeye devam ediyoruz. Bu mevzuda sivil er sıhhat işçisi ile sıralı kumandanlarımızın rolü büyük olmuştur.” diye konuştu.

“Bizim hizmetimiz, vazifemiz belli”

Asil milletin sevgisi, inancı ve duasının Türk Silahlı Kuvvetleri için değerli bir ilham kaynağı olduğunu lisana getiren Akar, laflarını şöyle tamamladı:

“Türk Silahlı Kuvvetleri asil milletimizin buyruğunda, onların rahatı, huzuru, birliği ve bütünlüğü için anayasa çerçevesinde, aklın ve bilimin ışığında, yasalar ve Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda yapılması gereken ne varsa ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı içinde bugüne kadar yaptı, bundan sonra da yapmaya devam edecek. Bu ordu milletinin buyruğunda, vazifesinin başındadır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Hepimiz bunun için çalışıyoruz, bunun dışında rastgele bir duruş, hareket, bakış açısı olamaz, kabul edilemez. Bizim vazifemiz, vazifemiz muayyen. Hukuk var, şeffaflık var, vazifemiz var. Bu üçgen içinde bize düşen neyse yaptık, yapmaya devam edeceğiz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287