Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

Aile İşletmesi Kurmak İsteyen Kişilerin Bilmesi Gerekenler

Bu yazıda sizlere Aile İşletmesi Kurmak İsteyen Kişilerin Bilmesi Gerekenler hakkında bilgi vereceğim.

İş kurmak isteyen kişilerin en büyük sorunlarının başında güven sorunu gelmektedir. Başka kişilerin ortaklığına güven duymayan kişiler çareyi aile işletmesi kurmakta bulmaktadır.

Aile işletmesi kurulmasının istenmesinin tek nedeni güven sorunu da değildir. Kişiler iyi anlaştıkları, ortak bir paydada buluşabildikleri ve birlikte kazanç sağlamak istedikleri kişilerle ortak bir işe girmek isterler.

Ancak bilinmelidir ki, aile işletmesine sahip olmanın olumlu yönlerinin dışında pek çok olumsuz yönü de bulunmaktadır. 

Aile işletmesi kuracak kişilerin unutmaması gereken en önemli şey bu işletmenin hala kar elde etmesi gereken bir kuruluş olduğudur.

Aile işletmesi denildiği için gayri ciddi düşünülmemeli ve temel amaç hala kar elde edip yüksek gelir kazanmak olmalıdır. 

Aile işletmesi kurulurken unutulmaması gereken diğer bir şey ise aile ve yakınlık bağlarının iş konularından uzak tutulması gerektiğidir.

İş ve aile ilişkisi birbirine girdiği sürece iş hayatında başarılı olmak pek mümkün olmayacaktır.

Bu nedenle iş yaşamındaki sorunlar ya da meydana gelen aksilikler ile yakınlık ilişkilerinin arasına bir çizgi çekilmelidir. 

Yetkilileri Belirlemek

Aile işletmesi demek bir yetkilinin olmayacağı anlamına gelmemektedir. İşletmedeki kişiler birbirine ne kadar yakın olursa olsun mutlaka alınan kararlarda son sözü söyleyen bir yetkili olmalıdır.

Aksi taktirde iş hakkında verilecek kararlarda bir karmaşa ortamı ve bunun neticesinde de başarısızlık ortaya çıkacaktır. 

Kurulan aile işletmesindeki kişilerin hepsi ilk başta hevesli ve gönüllü olsa da bir süre sonra kişilerin bağlılık derecesi değişecektir.

Kimisi işletme için daha büyük bağlılık hissedecekken kimisi ise bir süre sonra işletme ile ilişiğini kesmek isteyecektir. Bu durumda kişiler bu kararın yakınlık bağlarını zedelemesine izin vermemelidir.

Her ne olursa olsun yapılan iş sadece iş dünyasında kalmalıdır. 

Aile işletmelerindeki en büyük sorun ise kişilere verilecek statüdür. Sadece yaşı büyük olduğu için bir aile bireyine en yüksek statünün verilmesinin yanlış olduğu gibi yaşı küçük olan kişiyi en aşağı kademeye atamak da yanlıştır.

Aile işletmesi de olsa olaya profesyonel bir gözle bakıp görevlendirmeler o şekilde gerçekleştirilmelidir.

İşletmeler için en önemli amaç kar elde etmektir. 

Aile işletmesinde yer alan kişiler iş dışında da sürekli iş konuşmaya devam eder ve bir süre sonra yakınlık derecelerini sadece iş bağlantılı hale getirirse işletme herhangi bir işletmeden farksız hale gelecektir. Bu nedenle iş zamanında iş hakkında konuşulmalı ve bunun dışında kişiler birbirine vakit ayırmalıdır. 

İşletme içerisinde görev alan kişiler arasındaki ilişkiler geçmişe dayanmamalı ve sadece güncel düzeyde kalmalıdır. Bu durumun tam tersi hale gelmesi kısa sürede kaosa sebebiyet verecektir. 

Aile dışından kişiler ile iş yapıldığında işteki tüm stres ve gerginlikler işte kalırken, aile işletmesine sahip olunduğunda bütün sorunlar evde de kişiler ile birlikte olacaktır.

Bu nedenle tüm sorunlar kişiselleştirilmeden zamanında çözülmeli ve profesyonellik elden bırakılmamalıdır. 

Aile İşletmesi Kurmak İsteyen Kişilerin Bilmesi Gerekenler  yazımızın sonuna geldik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287