Take a fresh look at your lifestyle.

ADSL Nedir Ve Nasıl Çalışır ADSL Ve İnternet İlişkisi Nedir

40

Genelde internet kullanıcıları tarafından sıklıkla teleffuz edilen ADSL nedir? Ne işe yarar? sorularının cevabı bu makalede. Çoğumuz günlük hayatta kullandığımız bazı kelimelerin veya kısaltmaların anlamlarını bilmeyiz; ancak anlamını bilmesek bile kullanmaya devam ederiz. İşte bu kısaltmalardan birisi de ADSL‘dir. Özellikle eski internet kullanıcılarının dillerinden düşürmedikleri bu ADSL nedir?

ADSL açılım olarak Asimetrik Sayısal Abone Hattı anlamına gelir. Yani ilk bakışta yabancıymış gibi görünsede Türkçe bir kısaltmadır. Peki bu kısaltma neyi ifade ediyor? bu soruya şöyle bir cevap verebiliriz;

ADSL internet bağlantısı için kullanılan bağlantı tekniklerinden biridir. Yani internet bağlantısının dağıtılmasını veya daha organik bir teleffuzla paylaşılmasını sağlar. Dağıtıcı telefon bağlantısı ile hem gelen çağrılara hem de ADSL hattına izin veren bir tekniktir. ADSL yakın mesafelere merkez ofisten 5 km kadar bağlantının dağıtımını sağlar. Bir kablo bağlantısıdır. Bu dezavantaj bağlantının 8 km’den uzağa çıkmasına engel olur.

ADSL internet teknolojisi olarak geliştirildiğinden işletmelere ve ev kullanıcılarına kolaylık sağlar. Sabit ücretli olması, aynı telefon hattı üzerinden güvenli internet erişimi sağlaması ADSL‘nin artıları olarak sayılabilir.

ADSL telefonlar için kullanılan bakır teller üzerindeki ses iletişimine ek olarak görüntü iletişimini aynı anda yapabilen bir sistemdir. Bu sistem ile ses bilgilerini ve sayısal verileri aynı anda kullanılabilir. Ses ve verileri ayırmak için ‘Splitter’ kullanılır.

Nasıl Çalışır?

ADSL kısaca şöyle çalışır;

Bir telefon hattının bir ucu telekom santrallerinde bağlı bulunmaktadır. Bir kullanıcının ADSL alabilmesi için telekom santralinde cihazların kurulu bulunması gerekir. Uygun cihazlar kurulu ise telefon hattı telefon santrallerinde doğru olarak bağlanır. Cihazlar hızlı iletişimi ve filtre görevi göstererek ses ve veriyi ayırır. Abonenin telefonuyla filtreleme aparatı ADSL modeminde uygun yerlerine takılır. Bağlantı bu şekilde gerçekleştirilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku