Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

ABD’de ulusal muhafızlar sokaklara indi

ABD’de siyahi vatandaş George Floyd’un polis şiddeti sonucu ölmesiyle tetiklenen kitlesel şovlarda en az bir kişi hayatını kaybederken, 13 eyalette Ulusal Muhafız Birlikleri hizmete çağrıldı ve birçok kentte akşam saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı. 

Floyd’un öldürüldüğü Minneapolis’te başlayan şovlar, Los Angeles, Miami, Chicago, Philedelphia, New York üzere birçok büyük kentte şiddetlenerek devam ediyor. Kimi binaların, Target üzere mağazaların ve polis araçlarının mahal nokta yakılıp yağmalanması barışçıl protestocuların adalet talebine gölge düşürürken, ABD Yöneticisi Donald Trump’ın “yağma varsa, ateş edilmeye başlanır” iletisi ise birtakım çevrelerce polis şiddetinin artmasına neden oluyor. Bu tabirleri birçok muhitten reaksiyon alınca Trump “Yağmacıların onca barışçıl göstericinin sesini bastırmasına müsaade verilmemeli. Çekilen acıyı anlıyorum” sözlerini kullandığı bir açıklama daha yaptı. 

Washington’da Beyaz Saray muhitinde de şovlar nokta mahal polis ve göstericiler arasında fizikî şiddete dönüştü. Ulusal Muhafız Birlikleri’nin Beyaz Saray’ı da korumak için harekete geçtiği belirtildi.

CNN International’a bağlı çalışan bir gazeteci canlı yayında polisin plastik mermisinin amacı olurken, devletin farklı kentlerinde birçok gazetecinin de şovlarda taarruza maruz kaldığı ve birtakım durumlarda göz altına alındığı belirtiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287