Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

ABD’de memleket umumisine yayılan ırkçılık aksisi ‘George Floyd protestoları’ durulmuyor

ABD’de siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin akabinde başlayan ve devlet umumisine yayılan ırkçılık aksisi protestolar devam ediyor.

New York, Washington ve Floyd’un öldürüldüğü Minneapolis kenti başta olmak üzere birçok eyalette süren protestolar 8’inci gününe girdi, binlerce gösterici bugün de sokalardaydı ve Floyd için adalet daveti yaptı.

New York’ta hengam vakit trafiği kapatan binlerce eylemciye Times Meydanı’nda sıhhat çalışanları da destek verdi. Broadway Caddesi üzerinde ise göstericiler çevreledikleri polislerden diz çökmesini istedi lakin polisler diz çökmedi.

Kentte dün gece yaşanan çok sayıda yağmalamanın akabinde gün içinde birçok mağaza, banka ve iş noktası de pencere ve kapılarını tahtalarla kaplatarak yağmalamaya karşı tedbir aldı.

Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı kentte yağmalamanın önüne geçilmesi için 20.00’dan itibaren birtakım sokaklar da trafiğe kapatıldı.

Öte yandan Teksas’taki 25 bin göstericiye George Floyd’un aile üyeleri de eşlik etti. California’da ise Hollywood’da binlerce protestocu ulusal muhafızların görevlendirildiği kentte fiillerini sürdürdü.

Memleket umumunda yapılan protestolar çoğunlukla barışçıl geçti.

Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, geçen pazartesi günü dolandırıcılık kuşkusuyla Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun mühlet ensesine seriyle basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı.

Floyd’un, hadise tarafına gelen acil sıhhat ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, hadiseyle ilgili imajlar toplumsal medyada büyük reaksiyon toplamıştı.

Imgeler, devlette siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve protestolar, hadiselerin başladığı Minneapolis’ten devlet umumunda pek çok kentte sıçramıştı.

Floyd protestoları, bir haftayı artta bırakırken, başşehir Washington ve New York da dahil en az 40 kent, haftaya gece sokağa çıkma yasaklarıyla başlamıştı.

25’e yakın kentte, Ulusal Muhafız Birlikleri, polise yardımcı olmak ve hadiseleri denetim altına alabilmek için devreye sokulmuştu.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287