Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

ABD’de ISM imalat sanayi endeksi yükseldi

ABD’de Tedarik Idare Enstitüsü (ISM) imalat sanayi endeksi, mayısta bir evvelki aya kıyasla 1,6 puan artarak 43,1 pahasına yükseldi.

ISM, mayıs ayına ait imalat sanayi endeksini açıkladı.

Buna nazaran, ISM imalat sanayi endeksi, mayısta bir evvelki aya nazaran 1,6 puan artarak 43,1 pahasına çıktı. COVID-19 salgını nedeniyle kesimde daralmanın devam ettiğine işaret eden doneye ait piyasa beklentisi, 43 bedelini alması istikametindeydi.

Endeks, nisan ayında ise 41,5 olarak kaydedilmiş ve Nisan 2009 periyodundan bu yana en yüksek düşüşünü göstermişti.

Mayısta, üretim endeksi aylık 5,7 puan artışla 33,2 kıymetini alırken, yeni siparişlere ait endeks 4,7 puan artarak 31,8 seviyesin yükseldi. İstihdam endeksi de bu devirde 4,6 puan artışla 32,1 pahasına çıktı.

Laf konusu devirde, sanayi kolunu oluşturan 18 alt sanayiden 11’i daralma kaydetti. Mayısta yalnızca 6 dal büyüme gösterirken, metal olmayan mineral eserler, mobilyacılık, konfeksiyon, azık, içecek ve tütün eserleri, kağıt eserleri ile ahşap eserleri bu dallar arasında mekan aldı.

Analistler, COVID-19 salgını nedeniyle nisanda 11 yılın en sert düşünü kaydeden olgunun mayısta toparlanmasını, imalat kolunda en berbatın arkada kaldığı formunda yorumladı.

IHS Markit’in PMI verisi 39,8 kıymetinde sabit tutuldu

Öte yandan, memleketler arası finansal araştırma kuruluşu IHS Markit tarafından açıklanan mayıs ayına ait imalat sanayi Satınalma Başkanları Endeksi ise (PMI) 39,8 bedelinde sabit bırakıldı. Endeks, nisan ayında ise 36,1 pahasında gerçekleşmişti.

IHS Markit’ten yapılan açıklamada, mayıs ayına ait donenin, Kovid-19 salgını nedeniyle ABD’de imalat bölümünde önemli bir küçülmeye işaret ettiği belirtildi.

PMI olgularının 50 ve üzerinde bedeller alması kesimdeki “genişlemeye”, 50’nin altında kalması ise “daralmaya” işaret ediyor.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287