Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

ABD’de endeksler yükselişle kapandı

Kapanışta, Dow Jones endeksi 800 puanın üzerinde paha kazandı ve yüzde 3,15 artışla 27.110,98 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 2,54 karla 3.191,50 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,06 yükselişle 9.814,08 puana çıktı.

Endekslerdeki yükselişte, mayıs ayında beklenmedik bir biçimde artış gösteren istihdam verisi ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen iktisadın olağanlaşmaya başladığına dair artan optimistlik tesirli oldu.

ABD’de bugün açıklanan donelere nazaran, tarım dışı istihdam, mayısta 2,5 milyon kişi arttı. Laf konusu dataya ait piyasa beklentisi, mayısta 8 milyon kişi azalması yanındaydı.

Ayrıyeten devletteki işsizlik orantısı da birebir devirde beklentilerin tersine yüzde 13,3’e geriledi. İşsizlik nispetinin bu periyotta yüzde 19,7’ye çıkacağı varsayım ediliyordu.

Tarım dışı istihdam verisinin mayıs ayında âlâ gelmesinde, Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirlerin gevşetilmeye başlanması ve ekonomik faaliyetin sonlu bir halde olağana dönmesi belirleyici oldu.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287