Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

ABD’de dış ticaret açığı yüzde 16,7 arttı

ABD’de dış ticaret açığı, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının tesiriyle nisanda bir evvelki aya nazaran yüzde 16,7 artarak 49,4 milyar dolara yükseldi.

ABD Ticaret Bakanlığı, nisan ayına ait dış ticaret donelerini açıkladı.

Buna nazaran, devletin dış ticaret açığı, nisanda bir evvelki aya nazaran yüzde 16,7 artarak 49,4 milyar dolar oldu.

COVID-19’un tesiriyle bu periyotta artış göstermeye devam eden doneye ait piyasa beklentisi, 49 milyar dolar olması cephesindeydi.

Mart ayına ilişkin dış ticaret açığı verisi ise 44,4 milyar dolardan 42,3 milyar dolara revize edildi.

ABD’nin nisan ayındaki ihracatı, bir evvelki aya nazaran yüzde 20,5 azalarak 151,3 milyar dolara düştü. Memleketin ithalatı ise birebir periyotta yüzde 13,7 azalışla 200,7 milyar dolara geriledi.

Çin ile dış ticaret açığında nisanda yüzde 52,9’luk artış

ABD’nin ocak ayında bir numara faz ticaret muahedesi imzaladığı lakin son devirde yine tansiyon yaşadığı Çin ile arasındaki ticaret açığı, nisanda artış kaydetti. Devletin Çin ile olan ticaret açığı, nisanda bir evvelki aya nazaran yüzde 52,9 artarak 26 milyar dolara çıktı.

ABD’nin Çin’e ihracatı bu periyotta aylık 2,1 milyar dolar artışla 9,3 milyar dolar olurken, devletten yapılan ithalat 11 milyar dolar artarak 35,2 milyar dolara yükseldi.

ABD’nin nisan ayında dış ticaret açığı verdiği öteki devletler arasında Avrupa Birliği (14,3 milyar dolar), Almanya (4 milyar dolar), Japonya (3,6 milyar dolar), Meksika (3,3 milyar dolar), Güney Kore (2,3 milyar dolar), Tayvan (2,2 milyar dolar), İtalya (2 milyar dolar), Hindistan (1,9 milyar dolar), Fransa (1,4 milyar dolar), Singapur (1,1 milyar dolar), Kanada (400 milyon dolar) ve İngiltere (400 milyon dolar) konum aldı.

Kaynak: AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287