Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

AB, Rusya’nın G7’ye tekrar davet edilmesine karşı

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’nın G7’ye tekrar davet edilmesine karşı olduğunu söyledi.

ABD Lideri Donald Trump’ın Rusya’nın tekrar G7 Tepesi’ne davet edilmesine yönelik açıklamalarının akabinde Borrell, Brüksel’de düzenlediği basın içtimasında, “Mevcut durumda G7, Rusya gidişatını değiştirmeden G8 olamaz.” dedi.

Borrell, misal düşünen ortaklar arasında iş birliğinin her zamankinden daha değerli olduğuna işaret ederek, “Toplantı yöneticisi, G7’nin formatını değiştirme salahiyetine sahip değildir.” tabirini kullandı.

AB Yöneticisi Trump, haziranda düzenlenmesi planlanan G7 Başkanlar Tepesi’ni eylüle ertelediğini ve öbeğe Hindistan, Rusya, Güney Kore ve Avustralya’yı da eklemek istediğini açıklamıştı.

G-7; Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşuyor. AB de G7 içinde temsil ediliyor.

Rusya, 2014’te Kırım’ı ilhak etmesinin akabinde G7’den çıkartılmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287