Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

AB-Çin Doruğu salgın nedeniyle ertelendi

Avrupa Birliği (AB) ile Çin arasında eylül ayında Almanya’da yapılması planlanan doruğun ileri bir tarihte yapılmasına karar verildiği bildirildi.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert tarafından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Angela Merkel’in Çin Devlet Yöneticisi Şi Cinping ve AB Kurulu Lideri Charles Michel ile munfasıl ayrı görüştüğü tabir edildi.

Açıklamada, üç başkanın de Almanya’nın AB periyot başkanlığında 14 Eylül’de Leipzig kentinde yapılması planlanan AB-Çin tepesinin yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmesi konusunda mutabık kaldıkları belirtildi.

Doruğun ne devir yapılacağı konusunda tarafların görüşmelerinin sürdürüleceği de vurgulandı.

Çin’i hem stratejik bir ortak hem de bir rakip olarak gören Merkel, Çin ile ekonomik ve siyasi ilgileri derinleştirmek için başbakanlığı periyodunda bu ülkeyi 12 sefer ziyaret etti.

Alman sanayicileri Çin ekonomik modeli ile sistematik yarışma için ihtarda bulunurken, Çin’in artan belirsizlikler, milletlerarası buhranlar ve global zorluklar önünde “Tek Kuşak Tek Yol” girişimi ile ekonomik gücünü ve siyasi nüfuzunu artırması Avrupa’da telaş yaratmaya devam ediyor.

Bu yılın 2. yarısında AB periyot başkanlığını devralacak olan Almanya, Çin’i öncelikleri arasına alarak AB-Çin Tepesi düzenlemeyi planlıyordu.

Yerkürenin üretim üssüne dönüşen Çin, Avrupa’nın en geniş iktisadına sahip Almanya’nın, ABD ve Fransa’dan sonra en büyük ithalat pazarı ve birebir hengamda en değerli ihracat pazarı konumunda bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287