Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

81 bölge borsacı oldu

Şebnem TURHAN

Koronavirüs salgını global piyasaları alt üst etti. Sıradanlaşma süreçlerinin başlamasıyla bir arada piyasalar toparlanma eğiliminde. Bu Türkiye’de Borsa İstanbul’a da yarıyor. Borsa İstanbul 15 Mayıs’tan beri aralıksız 12 gün yükseldi ve 99 bin seviyelerinden 109 bine kadar çıkarak yüzde 10 getiri sağladı. 1 yıllık mevduat nemasının üzerinde getiriyi sağlayan borsa küçük yatırımcının da ilgisini çekti. Pandemi nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı mayısta Borsa İstanbul’da 80 bin 406 yeni kişisel yatırımcı geldi. Böylelikle borsadaki yerli ferdî yatırımcı sayısı 1.5 milyonu aştı 1 milyon 500 bin 739’a çıkarak rekor kırdı.

Getiri mevduattan yüksek

Alnus Yatırım Araştırma Yöneticisi Yunus Kaya’nın Merkezi Kayıt Kuruluşu olgularından yaptığı hesaplamaya nazaran yılbaşından beri borsaya gelen yatırımcı sayısı 312 bin 681 oldu. Kaya, borsaya talebin her geçen ay arttığını şu hesapla anlattı: “İşgünlerinde hesapların açıldığını kabul edersek yılın birinci 4 ayında ortalama her iş günü 2 bin 732 adet yeni yatırımcı hesabı açılırken pandemi periyodunun en ağır olduğu mayıs ayında ortalama her iş günü 4 bin 730 hesap açılmıştır.” 11 günde 1 yıllık mevduat getirisinden daha yüksek getiri imkanının tasarruflarının büyük kısmını mevduatta pahalandıran Türk halkının tasarruf tercihlerini değiştirdiğini kaydeden Kaya, devlet umumunda bir hareket olduğuna dikkat çekiyor.

En çok artıran Şırnak ve Hakkari

81 kentte 83 milyon nüfus içinde borsaya yönelim görülüyor. Olgulara nazaran yılbaşından beri en çok İstanbul’da 80 bin yeni yatırımcı gelirken Bayburt ta 256 yeni yatırımcı ile en düşük iştirak sağlandı. Mayıs ayında yatırımcı sayısını en çok nispette artıran vilayetler yüzde 14 ile Şırnak ve Hakkâri olurken bu sıralamada birinci 14 vilayet Şark ve Güneydoğu Anadolu nahiyelerindeki vilayetler oldu. Emsal formda yılbaşından beri yatırımcı sayısı en çok artan bölgeler yüzde 95 artışla Şırnak ve yüzde 86 artışla Hakkari olarak öne çıktı.

Tunceli’nin yüzde 1’i borsada

Kentlerin nüfuslarına orantılandığında en yüksek yatırımcı talebi Tunceli’de görülüyor. Kent nüfusunun yüzde 1,0’i yılbaşından beri borsaya gelmiştir. Yılbaşından beri Karabük’ün yüzde 0,8’i, Ankara’nın yüzde 0,6’sı, İstanbul, İzmir ve İzmit’in yüzde 0,5’i borsaya yöneldi.

Bu talep artışı sayesinde Türkiye’de yetişkin nüfusta borsa yatırımcısı olanların orantısı yüzde 2,0’den yüzde 2,5’e yükseldi. En ağır borsa ile ilgilenenler 40- 55 yaş aralığında olurken orantı da yüzde 3,5 olarak belirlendi.

Kaya, mayısta gelen 80 bin yatırımcının her dördünden üçünün 100 bin TL altında yatırımla geldiğine de işaret etti.


Tuzaklara düşmemek için ihtar

Borsa İstanbul da bu ağır talepte yatırımcının zarara uğramaması için dün Twitter adresinden bir medya paylaştı. Görüntüde yatırım için eksperlere danışılması gerektiği vurgulanırken küçük yatırımcılara nasıl tuzak kurulduğu anlatılarak dikkatli olması istenildi. Yayında, “Hisse senedi bir tasarruf aracıdır. Seçerken dikkatli olun. Gerçek yatırımın hikayesini, sahih mütehassıslara danışarak yazabilirsiniz. Tuzaklara düşmemek önemlidir” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287