Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

58 ileri teknolojinin 50’sinin patenti ABD’nin elinde

Çin ise geliştirdiği ekonomik model ve dinamiğiyle kimi sahalarda ABD’yi artta bırakarak süratlice arayı kapatıyor.

Merkezi Almanya’da bulunan Bertelsmann Foundation tarafından inovasyon gücünün 2000-2019 devrinde nasıl değiştiğini tahlil eden “İleri Teknolojilerde Yerküre Standartlarında Patentler-Doğu Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın İnavosyon Gücü” araştırmasının sonuçları yayımlandı.

Araştırmaya nazaran, 3D yazıcı, 5G, akıllı zeka, besin ve kuvvet dönüşümü üzere yeni teknolojilerde Şark Asya, yükselişine devam ediyor.

ABD, tartışmasız hala “patent harika gücü” konumunu koruyor ve orta vadede bu durumunu devam ettirecek. En yeni 58 teknolojiden 50’sinde ABD, yerküre standartlarında en ziyade patente sahip memleket olurken, geri kalan 8 teknolojide ise 2. sırada konum alıyor.

ABD; dijital, sıhhat ve güvenlik teknolojilerine büyük bir farkla öncülük ediyor. Apple, Facebook, Microsoft ve Google üzere büyük şirketlerin merkezi olan memleket, büyük olguda yerküre çapında patentlerin yaklaşık yarısını elinde tutuyor.

Çin, en ziyade patente sahip birinci 3 devlet arasında

Yerkürenin en büyük ekonomilerinden Çin, ileri teknolojide ABD’ye süratle yetişiyor. Çin, son 20 yılda yalnızca çok sayıda patent üretmekle kalmadı, birebir devirde aldığı patentlerin kalitesinde ileriye sahih büyük bir adım attı.

Geçen yıl Çin, incelenen 58 teknolojiden 42’sinde yerküre standartlarında en ziyade patente sahip birinci 3 devlet arasında mekan aldı. Besin ve etraf yerindeki 5 teknolojide Çin, şimdiden, yerküre standardına sahip en çokça patentlerin sahibi konumunda bulunuyor. Araştırmaya nazaran, Çin, 2010’da rastgele bir teknoloji patentinde yerkürede birinci 3’te bile taraf almıyordu.

Çin’in teknolojideki misal büyüme nispetleri Güney Kore’de de görülüyor. Güney Kore, geçen yıl itibarıyla yerküre standartlarında en çok 2. 5G patentini elinde bulunduruyor.

İncelenen 58 teknolojinin 3’ünde Japonya, yerküre standartlarında en çokça patente sahip olurken, bu teknolojiler, “elektrikli araçlar”, “pil teknolojisi” ve “ileri kaplama” olarak sıralandı.

İleri teknolojide Avrupa geri kalıyor

İncelenen 58 ileri teknolojide hiçbir Avrupa devletinin yerküre standartlarında en çok patent sahibi olmadığı görüldü. Kıtanın en büyük iktisadına sahip Almanya, 7 teknolojide en çokça patenti olan 2. devlet konumunda bulunuyor.

Almanya, ileri teknolojilerde patente sahip olmada hala en güçlü Avrupa memleketi konumunda bulunmasına rağmen yerküre çapındaki bölgesini kaybetti. Almanya, 2010’da en yeni 58 teknolojiden 47’sinde yerküre standartlarında en ziyade patent sahibi olmada birinci 3 devlet arasında mekan alırken, 2019’da bu rakam yarıdan ziyade azalarak 22’ye geriledi.

Fransa havacılık ve uzay teknolojisinde, İngiltere ise akıllı ilaç buluşunda 2. en yüksek patente sahip devlet konumunda bulunuyor.

“İnovasyon ve toplumsal ilerlemeyi birleştirin” tavsiyesi

Raporda, Avrupa’ya, “uluslararası iş birliğini geliştirmesi, daha savlı bir Avrupa dijital stratejisi ortaya koyması, fikirleri ve araştırmaları daha yeterli ticarileştirmesi, ABD ve Çin üzere daha süratli, başarılı eser geliştirmesi ve şirketler ortaya çıkarması, inovasyon ve toplumsal ilerlemeyi birleştirmesi” tavsiyesinde bulunuldu.

İncelenen 58 teknoloji içinde atık idaresi, batarya, kuvvet tasarrufu, gübre, hassas uygulamalı tarım, 5G, inşaat, nesnelerin interneti, akıllı kentler, akıllı şebeke, akılı hane, büyük done, blok zinciri, bulut bilişim, yapay zeka, kuantum hesaplama, artırılmış gerçeklik, siber güvenlik, tanıtma, finans ve ödeme, savunma, nano, gen, aşı, otonom sürüş, kişisiz uçak, elektrikli araba, akıllı trafik, uzay, akıllı fabrika üzere teknolojiler mekan aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287