Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

3D Yazıcı Nedir? Niçin Önemlidir?

Dikkat edilirse, teknolojik gelişmelerin isimlendirilmesinde rakamların fazlaca tercih edildiği görülecektir; 4K görüntü kalitesi, 4G hızı ve son olarak 3D yazıcı… İcadı 1984 yılına dayanan 3D yazıcının türlü marifetleri insanları heyecanlandırmaya yetiyor. Charles Hull bu yazıcıları üretme fikrini hayata geçirdikten yıllar sonra 3D yazıcılar evimize kadar girmeyi başardı. Şirket bazında üretim amaçlı kullanılan yeni yazıcılar artık bireysel kullanıma da imkan tanıyor. 3D yazıcıdan birçok ürün elde edebilirsiniz; bu tamamen sizin hayal gücünüze ve programlama bilginize bağlı.

3 boyutlu yazıcı sayesinde birçok sektör hızlı bir gelişme içerisine girebilir: Bu durumun en önemli sebebi, üretim maliyetlerindeki düşüş. Basit bir örnek verecek olursak, plastik şişe üretimini ele alabiliriz. Şişeyi üretmek için kalıba ihtiyaç duyulur, bu kalıp ise CNC tezgahlarında yapılır ki genellikle metal bazlıdır. 3D yazıcı bir kalıba ihtiyaç duymaz; işte bu yüzden imalat aşamasında büyük bir katkı sağlar. Yeni yazıcılar, atık madde dediğimiz talaşı da ortadan kaldırır. Bir nesneye şekil vermek, illaki atık meydana getirecektir. Bu atıklar ise kullanılamadığı, imalata katkı sağlayamadığı için üretime mali bir külfet yükleyecektir. Ayrıca kabın içine enjekte edilen plastiğin kırılmadan çıkarılabilmesi için milimetrik hesaplamalar yapılmalıdır; yoksa plastik soğuduktan sonra çıkarılırken parçalanır. 3D yazıcıda kalıp derdi olmadığı için malzemenin ziyan edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yazıcıların fiyatı 500 dolardan milyon dolara kadar uzanıyor. Kendi hayalinizdeki bir oyuncağı yapmak için kullanılan yazıcı ile insan organı yapmak isteyen birinin kullanacağı 3D yazıcı farklıdır: Daha detaylıdır ve işin tamamlanması günlerce sürebilir.

Yazıcıyı faaliyete geçirmek için AutoCad 3D, Solidworks veya Blender gibi tasarım programları kullanılır. Tasarımdan sonra ‘.stl’ uzantılı dosya kaydı yapılır ve kullanılacak malzeme seçimiyle beraber üretim tekniği belirlenir. Bu aşamadan sonra 3D yazıcı üretime başlayacaktır. Yeni dönem yazıcı sayesinde özellikle diş sektöründe büyük gelişmeler yaşanmıştır. Protez diş sanayisine katkı sağlayan 3 boyutlu yazıcı ile kulak, burun gibi organların da üretilmesi amaçlanmaktadır. Otomotiv sanayinde yedek parça tedariki için önemli hale gelen yazıcılar; mimarlık, arkeoloji, oyuncak üretimi, sanat, süs eşyası gibi birçok konuda kullanıcısının yüzünü güldürmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287