Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

2. el online otoda fiyatlar da satışlar da arttı

Otomotiv Distribütörleri Derneğince (ODD) INDICATA datalarına dayandırarak hazırlatılan 2. el online pazar raporundan derlediği haberlere nazaran, mayıs ayında Türkiye 2. el online araba ve hafif ticari araç pazarında yekun 176 bin 20 adet satış gerçekleşti.

Bunların 139 bin 494’ü binek araç, 36 bin 526’sı ise hafif ticari araçlardan oluştu. Satışlar içinde binek araçların hissesi yüzde 79, hafif ticari araçların üleşi yüzde 21 olarak belirlendi.

Satışlarda geçen yılın mayıs ayına göre yüzde 17, geçen aya nazaran yüzde 38’lik artış gözlemlendi. 

2020 yılı birinci beş aylık dönemde (ocak-mayıs 2020) ise 2. el online binek ve hafif ticari araç pazarı geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 6 artarak 757 bin 899 adet old Geçen sene birebir periyotta 715 bin 748 adet satış gerçekleşmişti

İlana çıkan araç adedi geçen aya nazaran yüzde 72 arttı

Mayıs ayında Türkiye 2. el online binek ve hafif ticari pazarında ilana çıkan araç adedi geçen aya nazaran yüzde 72 artış ile 305 bin 551 adet oldu. İlana çıkan araçların yüzde 58’i satıldı.

 İlana çıkan ve satılan araç oranında (ilandan büsbütün kalkan araçlar satılmış kabul edildiğinde) geçen aya nazaran yüzde 14, geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 32 düşüş belirlendi.

Segment bazında ele alındığında 2. el online araç pazarında mayıs ayında 59 bin 298 adetle en çok C segmenti araçlar satıldı. Geçen aya nazaran, B segment hissesi yüzde 0,6 azalırken, F segment hissesi yüzde 0,6 arttı.

Mayıs ayında fiyatlar yüzde 2 arttı

Araç satışlarındaki artışla beraber fiyatlardaki yükseliş de dikkati çekti.

Mayıs ayında fiyat trendi tabloları incelendiğinde, segment bağımsız olarak bakıldığında, 2.el online pazarda araç fiyatlarında nisan ayına kıyasla yüzde 2 artış gerçekleşti.

2.el online pazarda araç fiyatlarında geçen yılın aralık ayına nazaran ise ortalama yüzde 16,8 artış kaydedildi.

Satışların yüzde 32’sini 11 yaş ve üzeri araçlar oluşturdu

Satışlar araçların yaşına nazaran değerlendirildiğinde, mayıs ayında 2. el online pazarda satışların yüzde 19’unu 1-4 yaşındaki araçlar oluşturdu.

5-10 yaşındaki araçlar satışların yüzde 49’unu  oluştururken, 11 ve üzeri yaş araçlar ise satışların yüzde 32’sini temsil etti.  

“Pazarın haziran ayı itibarıyla daha da canlanacağını temenni ediyoruz”

INDICATA Türkiye Satış Yöneticisi Aslı Göker, datalara ait değerlendirmesinde, “1 Haziran itibarıyla devletimizde seyahat yasağının kalkması, piyasaların sıradana dönmesi, kamu bankalarının 2. el araçlara uygulayacağını açıkladığı cazip kredi getiri orantısı ile 2. el pazarının haziran ayı itibarıyla daha da canlanacağını temenni ediyoruz.” tabirini kullandı.

Öte yandan, Türkiye dahil 13 memlekette günde 9 milyon online 2. el araç datasını tarayıp tahlil eden INDICATA’nın 2016 yılında faaliyetlerine başlayan Türkiye ofisi, 4 yıldır Türkiye 2. el online pazarındaki milyonlarca datayı tarayarak Türkiye’deki tüm marka ve modellerin anlık tahlilini kesim paydaşlarına (OEM’ler, yetkili bayiler, kiralama ve leasing şirketleri, bankalar, sigorta şirketleri, galeriler, finans kuruluşları) sunuyor.

INDICATA tarafından raporlanan laf konusu fiyat trendi, Türkiye’de 2. el ticareti ile uğraşan, 40 binden ziyade kurumun halka açık olan sitelerdeki ilanlarının perakende fiyat hareketleri izlenerek hazırlandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287