Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

2. el araçta talep patlaması

AYSEL YÜCEL/İSTANBUL

Seyahat yasağının 1 Haziran’da kalkması, 2. el araç satışlarına gaz verdi. Bayramdan sonra birtakım markalar, 1 aylık satışı 5 günde yaptı. Kamu bankalarının 3 Haziran’da devreye girecek kredi desteği ile satışların daha da hızlanması bekleniyor.

“1 aylık satışı 5 günde yaptık”

Şehirlerarası seyahat yasağının 1 Haziran itibarıyla sona erdiğinin açıklanmasının bayram tatili sonrasında 2. el satışlarını bir anda hareketlendirdiğine dikkat çeken Otomol CEO’su Uğur Sakarya, “Akabinde 3 Haziran’dan itibaren kamu bankalarının kredi destek paketinde 2. el araçlara da yüzde 0,82 nema oranlı kredi veriyor olması tam manasıyla talep patlamasına dönüştü. Üstelik bu kredinin 6 ay ödemesiz ve 150 bin TL üzere yüksek bir fiyata kadar kullanılabiliyor olması koronavirüs salgını sebebiyle 3 aydır ötelenen talebin satışa dönmesine sebep oldu. Elbet bunda sıfır araç stoğunun birçok markada ehliyetli seviyede olmaması da önemli etken oldu. Otomol olarak bayram sonrası 5 iş gününde neredeyse 1 aylık satış hacmine ulaştık” diye konuştu.

“Fiyatlar dengelenecek”

Yeni kredi paketinin 2. el pazarını daha da hareketlendireceğini belirten Otoshops Umum Yöneticisi Melih Berhudar da “Yaşadığımız mucize süreçte yekun otomotiv pazarı nisan ayında bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 50,46 nispetinde daralmıştı. Mayıs ayı itibarı ile hareketlenmeye başlayan 2. el pazarı, 1 Haziran itibarı ile olağanlaşma adımları ile toparlanmaya başlayacak. 1 Haziran tarihinde kamu bankaları tarafından açıklanan kredi paketi tüm dalı olduğu üzere 2. el pazarını da olumlu cihette etkileyecek. 2. el araçlar için birinci kez uygulanacak bu kampanya talepleri artıracaktır. Başkaca dolaylı olarak mevcut aracını sıfır ile değiştirmek isteyenlerin pazara sokacağı 2. el araçlar, fiyatların dengelenmesine de ekte bulunacak” biçiminde konuştu.

Toplu taşımadan kaçan araç alıyor

Berhudar, 2020 yılında 2. el pazarının tüm yaşananlara karşın büyüme ile tamamlanmasını beklediklerini söylerken “Koronavirüs salgını nedeniyle hayat şekilleri değişecek. Yeni sıradana geçildikçe, toplu taşıma kullanmak istemeyenler, tatillere kendi araçları ile gitmek isteyenlerin sayısında artış yaşandıkça otomotiv bölümü beklenenin üzerinde satışlarla tamamlanabilir” dedi.

Fiyatlar son 1 ayda %10 artı

Salgın nedeniyle talebin hızlandığı 2. el araç piyasasında fiyatlar da tekrar yükselişe geçmişti. Nisan ve mayıs ayı fiyat ortalamasını açıklayan ikinciyeni’nin tahliline nazaran Covid-19 salgınının tesiriyle martta düşme eğiliminde olan 2. el araba ve hafif ticari araç fiyatları nisanın akabinde mayıs ayında da yükseldi. 2. el araba fiyatları mayıs ayında yüzde 8.36 artış gösterdi. İkinciyeni Umumî Yöneticisi Emre Ayyıldız, artışın mayısın son günleri ve haziran başında da devam ettiğini belirterek, non bir ayda 2. el araçlarda fiyat artışının yüzde 10’u bulduğunu söyledi. Ayyıldız, “Bu artışın temel nedeni salgın münasebetiyle bireylerin kendilerini daha izole ettiği ulaşım alternatiflerinin tercih etmesi oldu. Kamu bankalarının kredi desteği de talebi hızlandırdı” dedi.

Tahlil şirketi Cardata’nın CEO’su Hüsamettin Yalçın, son günlerde Sahibinden.com’daki 2. araba ilan sayısının da 47 bini aştığını belirterek, “Normalde bu sayı 20 binlerdeydi. 2.el pazarı adet olarak da canlanıyor, yazın 2.el için çok hareketli geçecek” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287