Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

2. el araca talep arttı

AYSEL YÜCEL/İSTANBUL

Seyahat yasağının 1 Haziran’da kalkması, 2. el araca talebi artırdı. Lakin, yüksek fiyatlar nedeniyle satışa dönüş şimdi birebir süratte değil. Kamu bankalarının 3 Haziran’da devreye girecek kredi desteği ile satışların hızlanması bekleniyor.

“1 aylık satışı 5 günde yaptık”

Şehirlerarası seyahat yasağının 1 Haziran itibarıyla sona erdiğinin açıklanmasının bayram tatili sonrasında 2. el satışlarını bir anda hareketlendirdiğine dikkat çeken Otomol CEO’su Uğur Sakarya, “Akabinde 3 Haziran’dan itibaren kamu bankalarının kredi destek paketinde 2. el araçlara da yüzde 0,82 nema oranlı kredi veriyor olması tam manasıyla talep patlamasına dönüştü. Üstelik bu kredinin 6 ay ödemesiz ve 150 bin TL üzere yüksek bir meblağa kadar kullanılabiliyor olması koronavirüs salgını sebebiyle 3 aydır ötelenen talebin satışa dönmesine sebep oldu. Elbet bunda sıfır araç stoğunun birden fazla markada ehil seviyede olmaması da önemli etken oldu. Otomol olarak bayram sonrası 5 iş gününde neredeyse 1 aylık satış hacmine ulaştık” diye konuştu.

“Fiyatlar dengelenecek”

Yeni kredi paketinin 2. el pazarını daha da hareketlendireceğini belirten Otoshops Umum Yöneticisi Melih Keyifli da “Yaşadığımız fevkalâde süreçte yekun otomotiv pazarı nisan ayında bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 50,46 nispetinde daralmıştı. Mayıs ayı itibarı ile hareketlenmeye başlayan 2. el pazarı, 1 Haziran itibarı ile sıradanlaşma adımları ile toparlanmaya başlayacak. 1 Haziran tarihinde kamu bankaları tarafından açıklanan kredi paketi tüm bölümü olduğu üzere 2. el pazarını da olumlu tarafta etkileyecek. 2. el araçlar için birinci sefer uygulanacak bu kampanya talepleri artıracaktır. Ayrıyeten dolaylı olarak mevcut aracını sıfır ile değiştirmek isteyenlerin pazara sokacağı 2. el araçlar, fiyatların dengelenmesine de ekte bulunacak” formunda konuştu.

Toplu taşımadan kaçan araç alıyor

Bahtiyar, 2020 yılında 2. el pazarının tüm yaşananlara karşın büyüme ile tamamlanmasını beklediklerini söylerken “Koronavirüs salgını nedeniyle ömür stilleri değişecek. Yeni sıradana geçildikçe, toplu taşıma kullanmak istemeyenler, tatillere kendi araçları ile gitmek isteyenlerin sayısında artış yaşandıkça otomotiv kesimi beklenenin üzerinde satışlarla tamamlanabilir” dedi.

Fiyatlar son 1 ayda %10 artı

Salgın nedeniyle talebin hızlandığı 2. el araç piyasasında fiyatlar da yine yükselişe geçmişti. Nisan ve mayıs ayı fiyat ortalamasını açıklayan ikinciyeni’nin tahliline nazaran Covid-19 salgınının tesiriyle martta düşme eğiliminde olan 2. el araba ve hafif ticari araç fiyatları nisanın akabinde mayıs ayında da yükseldi. 2. el araba fiyatları mayıs ayında yüzde 8.36 artış gösterdi. İkinciyeni Umum Yöneticisi Emre Ayyıldız, artışın mayısın son günleri ve haziran başında da devam ettiğini belirterek, son bir ayda 2. el araçlarda fiyat artışının yüzde 10’u bulduğunu söyledi. Ayyıldız, “Bu artışın temel nedeni salgın binaenaleyh bireylerin kendilerini daha izole ettiği ulaşım alternatiflerinin tercih etmesi oldu. Kamu bankalarının kredi desteği de talebi hızlandırdı” dedi.

Yüksek fiyatlar, talebin satışa dönmesini frenliyor 

Tahlil şirketi Cardata’nın CEO’su Hüsamettin Yalçın, son üç günde Sahibinden.com’daki 2. araba ilan sayısının da 60 bini aştığını belirterek, “Normalde bu sayı 20 binlerdeydi. 2. pazarı adet olarak da canlanıyor, yazın 2. el için çok hareketli geçecek. Geçen hafta girilen ilan sayısı 47 bindeydi. Artık son 3 günde girilen ilan sayısı 60 bin. Talep çok arttı. Lakin fiyatların çok yüksek olması nedeniyle bunun satışa derhal dönüştüğünü düşünmüyorum. Talep artarak devam ediyor ancak satışa dönüşmesi o kadar süratli değil. Zira vatandaş da fiyatların çok yüksek olduğunun farkında” diye konuştu. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287