Bilimsel Haberleri
Bilimsel.org ile Teknoloji , İnternet ve Web Haberlerini Alın

13.000’den Ziyade Tıpkı Markalı Telefonda, Tıpkı IMEI Numarası Çıktı

Telefonların bir cins kimlik numarası olan IMEI kodunun her telefon için farklı olması gerekiyor. Gelgelelim Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletinde polis, 13.500 telefonun tıpkı IMEI kodunu kullandığını söyledi.

Tıpkı IMEI kodunun kullanılmasını önemli bir güvenlik sorunu olarak pahalandıran polis, Çinli telefon üreticisi Vivo’ya karşı bir dava açtı. Davanın telefon üreticisinden gelen yanıtın tatmin edici olmaması üzerine siber telefon ekibi tarafından açıldığı belirtiliyor. Gruba nazaran Hindistan çapında tıpkı IMEI kodunu kullanan 13.557 Vivo telefonu bulunuyor.

IMEI numarası birden fazla kullanıcı için bir şey tabir etmese de, polislerin suçluları bulmasını zorlaştırıyor. Benzeri bir durum 2012‘de de yaşanmış, 18.000 telefonun birebir IMEI numarasını kullandığı ortaya çıkmıştı. Bunun akabinde ABD hükümeti, IMEI numarasını değiştirmenin ceza gerektiren bir günah olduğunu duyurmuştu.

Birbirinin tıpkı IMEI kodlarının Vivo’nun bir ihmali sonucu mu, yoksa farklı bir nedenden ötürü mı ortaya çıktığı şimdi bilinmiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'wp_ob_end_flush_all' not found or invalid function name in /home/bilimsel/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287