WhatsApp Google Drive Yedeklemesi Nasıl Yapılır?

3

Günümüzde en çok kullandığımız mesajlaşma programı WhatsApp,  yeni aldığı güncelleme ile Android kullanıcılarına tüm mesajlarını ve paylaştıkları multimedya dosyalarını kendi Google Drive depolama alanlarında saklamalarına olanak sağladı.  Artık isteyen WhatsApp kullanıcıları verilerini WhatsApp sunucuları yerine, kendi Google Drive depolama alanlarına yedekleme imkânına kavuştu. Bu sayede artık verilerimizi kişisel depomuzda depolayarak daha güvenli bir mesajlaşma ortamı sağlanıyor.

Peki, bu yedekleme işlemi nasıl yapılır? Bu yazımızda size bu konuyla ilgili yapmanız gerekenleri anlatmaya çalışacağız.

İlk önce WhatsApp yedeklemesi yapabilmek için en güncel WhatsApp ve Google Drive uygulamalarını kullanmalısınız. Yoksa yedekleme yapmanız mümkün değildir.

Eğer uygulamaları indirdiyseniz şimdi yedeklemeye başlayabiliriz. Önce WhatsApp uygulamasından Ayarlar sekmesine girin. Sonra açılan ekranda Sohbetler ve Aramalar seçeneğine girin. Açılan bölümde Sohbet Yedeğini bularak giriş yapın ve Google Drive’a yedekle sekmesinden Google Drive yedeklemesini yapacağınız bölüme ulaşın. Buradan yedeklemenin otomatik olarak yapılma sıklığını istediğiniz şekilde ayarlayın ve yedekleme işlemini başlatın. Çok kısa süre içerisinde Drive hesabınıza veriler yedeklenecektir. Ayrıca manuel olarak yedekleme yapma imkânına sahipsiniz.

Eğer yedekleme işlemini kaldırmak isterseniz Google Drive hesabından yapmalısınız. Bunun için Google Drive hesabınıza giriş yapın. Burada dişli şeklindeki simgeye tıklatın ve ayarlar menüsüne girin. Sonra uygulamaları yönet sekmesini bularak tıklayın ve açılan listede yer alan WhatsApp uygulamasını bulun. Verileri silmek için Seçenekler sekmesinden Gizli verileri sil sekmesini kullanın. Eğer uygulama ile bağlantıyı kopartmak isterseniz Seçenekler sekmesinden Drive bağlantısını kes sekmesini tıklayın. Bu sayede istediğiniz an yedekleme yapıp yedeklemeleri silebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.