Ofiste Doğru Oturma Pozisyonları Nasıl Olmalıdır?

9

Ofiste oturuş şekli son derece önemlidir. Çünkü birçok rahatsızlığın arka planında ki asıl sebep doğru oturma pozisyonları uygulamadığımızdan kaynaklanır. Yanlış pozisyonda oturan bir kişinin diz kapaklarında, omurgasında, kaslarında ve bel kısımlarında rahatsızlıklar oluşur ve sürekli ağrı sancıları meydana gelir.

Doğru oturma teknikleriOfiste çalışanların yaşadığı rahatsızlıklar arasından en sık meydana geleni diz kapağı kaymasıdır. Kişi, sandalye de bacaklarını aralayarak oturuyorsa diz kapağı kayması rahatsızlığı tetiklenir. Uzun bir süre bu yanlış oturma pozisyonunu uygulayan bir kişinin diz kapağı kıkırdağı büyük ölçüde zarar görür ve sürekli sancılar oluşmaya başlar. Eğer ki sorun daha çok ilerlerse protez uygulanması gerekebiliyor ve rahatsızlık kronikleşebiliyor. Bu durumlardan dolayı oturuş şekillerine çok önem verilmesi gerekiyor.

Bu yazımızda siz ofis çalışanlarına, ofiste uygun ve sağlıklı oturuş şekillerini anlatacağız. Oturuş şekliniz sağlıksız ise değiştirerek meydana gelen zararı engelleyebilirsiniz.

  • Uzun süreli oturma gerektiren bir ofis işinde çalışıyor iseniz sandalyeye oturduğunuz zaman sırtınız tamamen dik olmalı eğer ki bu şekilde rahat edemiyor iseniz küçük bir yastık alarak dikliği sağlayabilir ve rahat edebilirsiniz.
  • Bacaklarınızı ayırmayarak ve kırmayarak oturmanız gerekiyor. Dizleriniz kırılmayacak şekilde düz ve birleşik uzatılması gerekiyor. Bu oturuş şekli diz kapağı kayması rahatsızlığını tetiklemez, omurganın dik durmasını sağlar ve sürekli ağrı sancılarının oluşmasını engeller.
  • Baş ve omurga arasında denge kurulacak şekilde oturmanız gerekiyor. Kollarınızı gövdenize yakın bir şekilde tutmalısınız. Dirsek iç açınız 100 dereceyi aşmaması gerekiyor.
  • Oturma pozisyonunuzu sürekli olarak değiştirmeniz gerekiyor. Ek olarak ise işe başlamadan önce küçük bel, omurga ve diz egzersizleri yapmalısınız.
  • Sizin oturma şeklinizin düzelmesi için çalışma ortamınızın düzeninin de iyi olması gerekiyor. Eğer ki masada bilgisayar, klavye, mouse vb. ofis eşyaları mevcutsa bu eşyaların düzenlerinin uygun bir şekilde olması gerekiyor. Sizin oturuş şeklinize yer açılması gerekiyor, rahat bir şekilde o oturma şeklini uygulamanız gerekiyor.
  • Oturduğunuz sandalyenin 360 derece döner bir sandalye olması gerekiyor ve yüksekliğinin ayarlanması gerekiyor. Ek olarak bel desteği veren bir sandalye olması sizin açınızdan çok daha iyi olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.