Görüntüde Yeni Dönem: 4K Görüntü Teknolojisi

Donanım bilimsel 221 views

Teknolojinin son sürat ilerlemesi, beraberinde birçok gelişmeyi de günümüze taşıyor. Teknolojik cihazlardaki en bariz değişimlerden biri boyutsal olarak yaşandı. Antenli telefonlardan dokunmatik ekranlara, oda büyüklüğündeki bilgisayarlardan mini PC’lere kadar birçok boyutsal küçülmeye şahit olduk. Son yıllarda monitörler genişlerken bir yandan da incelmeye başladı. Boyutların sürekli değişmesinde birçok kriter kullanılıyor elbette; insanların beklentileri bu kapsamda ele alınabilir. Günümüzde insanların en büyük beklentisi de şu; daha iyi görüntü kalitesi.

Görüntü yakalama işini fotoğrafçılar yapıyor; ancak o görüntüleri birbiri ardına sıralamak filmcilerin (sinemacıların) işi. Her elektronik mağazada karşılaşabileceğimiz dijital kameralar sayesinde fotoğraf ve film birbirinin içine geçmiş vaziyette. Bu iki disiplinin kolayca erişilmesi de beklentileri oldukça yükseltmektedir. Her ne kadar destekleyecek film bulmak zor olsa da 4K görüntü kalitesi sunan cihazlarla karşı karşıyayız. Piksel, megapiksel, inç, 4K, HD gibi ifadelere sıkça rastlanıyor. Öyle ki bazen ciddi kafa karışıklığı da yaşanmıyor değil. Kısaca ifade etmek gerekirse, inç bir uzunluk birimidir; piksek ise inç başına düşen nokta anlamını taşır. Piksel büyüdüğünde megapiksel, gigapiksel, HD gibi isimlerle anılmaya başlar. Pikselin video formatındaki karşılığı olan K harfi ise Latincede ifade edilen birimin baş harfidir (kilo). Yani 1K, 1000’e yakındır demek. Burada 1000 sayısı verdik ancak görüntü kalitesi hesabında tam olarak bu sayıya denk gelen genişlik ölçüsü yoktur. Birçok kişinin Youtube’dan hatırlayacağı üzere 144p, 480p, 720p gibi ifadeler ekranın genişliğini belirtir; yatay genişlikte kaç piksel varsa K cinsiyle kısaltılır. 4K, 2160*3840 piksel ebatlarına sahiptir; burada 3840 yatay genişliktir ve 4000 e yakın olduğu için 4K denilir. Örnekler çoğaltılabilir; günümüzde 8K desteği veren monitörlerin piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Videolar için çözünürlük arttıkça netlik de artıyor. Söylenebilir ki led ışıklarla donatılmış ekranlar sayesinde gerçekçilik üst seviyeye çekildi. Ancak 4K donanımlı bir televizyonda bu formata uygun film izlemek sıkıntılı; çünkü yaygın bir teknoloji değil. Bazı yeni nesil telefonlara da 2K desteği eklendi ancak bataryayı adeta sömüren bu görsel sunum kesintiye uğrayabilir. Nitekim telefon için de uygun video formatı bulamama sorunu var. Depolama olarak da ciddi bir yer işgal eden çözünürlüğü yüksek video ve fotoğraflar, herkesi kendine çekmeyi yine de başarıyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{bilimsel}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.