Daha Fazla Su İçmenizi Sağlayacak Besinler Nelerdir?

Sağlık Yeliz Yenilmez 569 views

İnsan vücudunun yaklaşık olarak %70’ini su oluşturur. Bu sebeple de bizlerin en çok ihtiyaç duyduğu şey sudur. Fakat büyük bir kısmımız çok fazla su tüketemez ve vücudu için gerekli olan bu oranın bozulmasına sebep olur. Bunun sonucunda da birtakım hastalıklar meydana gelir. Peki bizim için oldukça önemli olan ve hayat kaynağımız dediğimiz suyun bizlere faydaları ve zararları nelerdir?

Suyun Faydaları ve Zararları

Öncelikle hepimizin günde en az 2.5 litre su içmesi gerekmektedir. Fakat bu su oranını peşpeşe değil de gün içine yayarak yapmamızda fayda var. Günde içmemiz gereken su oranını gün içine yayıp ona göre su içmeliyiz. Yani bu da yaklaşık olarak saatte bir bardak su tüketilerek karşılanır. Suyun miktarına bu denli vurgu yapmamızın sebebi vardır. Çünkü gereğinden fazla içilen su da birtakım hastalıkların habercisi olabilir ya da fazla su tükettiğimiz içinde hastalanma riskimiz vardır.

Fakat düzenli ve yeterli su içen kişinin metebolizması hızlanır. Bu da kişinin sağlığı için oldukça faydalıdır. Ayrıca suyu yemeklerden 20-30 dakika önce içmek daha iyidir. Yemek arasında su içilmesi mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Fazla su içmek de böbrek hastalığını doğurur. Çünkü böbreklerin günlük belli oranda su atma kapasitesi vardır ve bu kapasiteyi geçtiğimizde onlara zarar vermiş oluruz.

Daha Fazla Su İçmemizi Sağlayacak Besinler Nelerdir?

Suyun önemini vurguladığımıza göre su içmekte zorlanan kişilerin daha fazla su içmesini sağlayacak besinlerden bahsedelim. Sulu ve bol lifli besinler susamayı engeller ayrıca bu besinler kişinin uzun süre tok kalmasını da sağlar. Fakat bunların dışında kalan tüm besinler daha çok susatacağından su ihtiyacı hissettirir ve kişinin daha çok su tüketmesine sebebiyet verir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Yeliz Yenilmez {Yeliz Yenilmez}

Çukurova üniversitesi iletişim fakültesi mezunuyum. Mesleğimin gerektirdiği şekilde habercilik ve bazı haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. Sitelerinde kendimizi ifade etmemize imkan verdikleri için bilimsel.org yöneticilerine teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.