Altın Oran Nedir?

Bilim bilimsel 421 views

En yalın ifadeyle altın oran, güzelliğin matematiksel ifadesidir. Her insanın göz zevki farklıdır tabi; ancak çoğu durumda birçok kişinin tercihi aynı nesneden yana olabiliyor. Günümüzde bir iddia niteliğinde olsa da Apple’ın simgesinin altın orana uygun olarak tasarlandığı söyleniyor. Daha eski dönemlere gidersek, altın oran kullanılarak yapılan sanat eserlerine rastlamamız mümkün.

Ünlü Mısır piramitleri ile Mona Lisa tablosu arasında bir benzerlik olabilir mi? Bilim insanları insanların beğenisini büyük oranda kazanmış bu iki farklı yapıt için ortak bir değerlendirme yapmak istediler. Bu soruya bir açıklama niteliğindeki altın oran, Fibonacci tarafından ortaya atılmıştır. Fibonacci sayıları (0,1,1,2,3,5,8,13,21…) bir önceki iki sayının toplamının yazılması şeklinde ilerleyen sayı dizisidir. Bu dizilimdeki bir sayıyı ondan önceki sayıya bölerseniz birbirine yakın değerli oranlar elde edersiniz. Üstelik 13. sıradaki sayıdan sonra bu oran artık sabitlenmeye başlar. Nihayetinde altın oran adı verilen 1,618 gibi bir sayı ile karşılaşırız. 13. sayıdan sonrakilere bir örnek vermek gerekirse; 377 / 233 = 1,618  ve 610 / 377 = 1,618 hesaplamaları gösterilebilir. Peki, altın oran ne işe yarar? Bu sorunun cevabı kimilerine göre hiçbir şey olarak yanıtlanıyor; kimilerine göre ise her şey. Güzelliğin bir matematiksel ifadesi olup- olmadığı tartışmaya açık bir konu. Altın oranı kullanan sanatçılardan birisi Leonardo da Vinci mesela; insan vücudunu temel aldığı Neufert eserinde altın oranlı çizimler meydana getirmiştir. İnsan vücudunda uzuvlar parçalar halinde düşünülürse altın orana (1,618) yakın bir değer belirmektedir. Göbekle diz arasındaki mesafeyi diz ve ayakucu arasındaki mesafeye böldüğümüzde altın oranla karşılaşmamız mümkün. Benzer durum, insan yüzünde ve elinde de kendini belli etmektedir. Hatta akciğerlerde, bir salyangozun kabuğunda, uzayda, fizikte, DNA’da altın orana denk gelen hesaplamalar yapılmaktadır.

Ülkemizde de altın oran kavramıyla ilgili akademik düzeyde çalışmalar görülüyor. Öyle ki Hülya Avşar’ın yüz güzelliğini açıklamak için altın orandan yararlanan profesörler var. Altın oran kavramı bir aldatmaca mı yoksa doğanın mucizevi hesabı mı, net olarak söylemek güç. Bu oranın sanatçılar tarafından kullanıldığı ise bilinen bir gerçek.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

    Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

{bilimsel}

“Altın Oran Nedir?” üzerine 1 yorum

  1. Yeliz Taşçı dedi ki:

    Hakkında bir belgesel seyretmiştim. Gerçekten inanılmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.