4.5G Nedir? Geçmelimiyim, Nasıl Geçiş Yapılır?

0

4.5G yeni nesil iletişim ağıdır diyebiliriz. G (Generation : nesil) anlamına geliyor ve kullanıcılarına önceki nesillere oranla daha fazla hız sunmayı vaat ediyor. Yapılan açıklamalara göre bahsedilen hızın 400 MBPS’yi bulabileceği söyleniyor. 4.5G’yi deneyimlemiş olan kullanıcılarda hız konusunda haklı olduklarını çıkarıyor.

Hız konusunu daha iyi bir şekilde kavrayabilmemiz adına bir kaç örnek verebiliriz. Örneğin ortama 3-10 MB olan bir müzik dosyasını düşünelim. 4.5 G hattına sahip birisinin telefonu ile bu müzik dosyasını indirmeye çalışması sadece 1 saniye alacaktır. Bu aynı zamanda store’da bulunan applar ve oyunların iniş süresini de sadece bir kaç saniyeye düşürüyor.

Video izlemek için artık beklemeye gerek yok çünkü Full HD yada 4K bir videoyu izlemeye çalışsanız bile, en ufak bir donma, bekleme olmadan izleyebiliyorsunuz. GB’larca boyutu olan bir dosyayı indirmek ise sadece bir kaç dakikanızı alıyor.

4.5G’ye Geçmeli miyim?

Bu sorunun cevabı tamamen hız beklentinize kalmış diyebiliriz.

  • 1 Saniyede 1 şarkı indirmek,
  • 10 Saniyede 1 oyun/uygulama yüklemek,
  • Donma olmadan 4k kalitesinde video izlemek,

gibi hız beklentisi olanlar için en kısa sürede geçilmesi gereken bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında çok büyük farklar bulunmamaktadır.

4.5G’ye Nasıl Geçiş Yapabilirim?

4.5G’ye geçiş yapmak için kullanmış olduğunuz SIM kartınızın 4.5G ile uyumlu olması gerekmektedir. Bunun için kullanmış olduğunuz hat sağlayıcısının şubesine gidip, 4.5G uyumlu yeni SIM kartınızı talep etmeniz yeterli olacaktır.

Neden 5G değilde, 4.5G ?

Pek çok ülke 5G teknolojisini kullanırken, ülkemizde ise altyapı yetersizliğinden dolayı tam olarak 5G’ye geçiş sağlanamamıştır. Bu nedenle ne  4G olan ne de 5G olan bir alt yapı ile iki jenerasyonun da ortası bulunmuştur diyebiliriz. Fakat bu ortalamanın biraz daha üstünde bir teknoloji ve 5G’ye oldukça yakın. Sonuç olarak ise tam olarak 5G olmasa da, yine de hız konusunda şaşırtan deneyimler elde etmemizi sağlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.